Що нового

Бухоблік та оподаткування

4 жовтня

Термін явки то ТЦК за повісткою скорочений

Термін явки то ТЦК за повісткою скорочений

Бронювання працівників: Мін­еко­но­міки роз’яснює зміни

Кабмін вніс зміни до пункту 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, зокрема:

  • скорочено термін явки військовозобов'язаних до Територіальних центрів комплектування (ТЦК) за повісткою:
  • з населеного пункту, що є адміністративним центром області – протягом 7 діб з дня надсилання повістки; 
  • з інших населених пунктів – протягом 10 діб з дня  надсилання повістки.

Джерело: постанова КМУ від 01 жовтня 2024 р. № 1134

4 жовтня

Комітет Ради підтримав закон про історичне підвищення військового збору

підвищення військового збору

Калькулятор індексації зарплати

04 жовтня парламентський Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти у другому читанні доопрацьований законопроект № 11416-д про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану.

Законопроект № 11416-д передбачає історичне підвищення податків, зокрема військового збору з 1,5% до 5%.

Які норми залишились у законопроекті після обговорення:

  • зберіглася норма про зростанні ставки військового збору – з 1,5% до 5%;
  • запроваджується військовий збір для ФОПів: 1 та 2 групи сплачують 10% від розміру мінімальної зарплати, 3 група – 1% від обороту;
  • податок на прибуток банків – 50%;
  • податок на прибуток фінансових компаній – 25%;
  • перехід на помісячну звітність з ПДФО (змінили дату переходу – з 01 січня 2025 р).

Що додалося:

  • збільшення мінімального податкового зобов'язання на землю;
  • звільнення кешбеку від оподаткування ПДФО;
  • збільшення ренти на видобуток щебня.

Перший заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк повідомив, що в разі успішного голосування у Верховній Раді частина норм закону вступить заднім числом – тобто з 01 жовтня.

4 жовтня

Хто може піти у відпустку по догляду за дитиною крім матері та батька

Хто може піти у відпустку по догляду за дитиною крім матері та батька

Калькулятор днів щорічної відпустки

Крім матері або батька дитини, ця відпустка може бути використана повністю або частково також:

  • бабою, дідом;
  • іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
  • особою, яка всиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Право на відпустку по догляду за дитиною може використовувати одночасно лише одна із зазначених осіб.

Для отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно звернутися до роботодавця з наступними документами:

  • письмова заява на ім’я роботодавця;
  • копія свідоцтва про народження дитини (для підтвердження віку дитини).

Бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки.

За бажанням особи, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, вона може працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. У випадку виходу на роботу відпустка переривається, проте виплата допомоги при народженні дитини не припиняється.

Зарахування декретної відпустки до стажу роботи

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Але час відпусток до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.

Крім того, такий період зараховують до:

  • страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску;
  • страхового стажу для призначення пенсії.

Достроковий вихід з декретної відпустки

Перебуваючи у декретній відпустці, жінка, чоловік або інші родичі мають право перервати її.

Про дострокове припинення такої відпустки потрібно повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки.

Про такий намір необхідно зазначити у відповідній заяві, на підставі якої роботодавець видає наказ про достроковий вихід з декретної відпустки. Після чого інший родич може оформити відпустку для догляду за дитиною до 3-х років на себе.

Допомога при народженні дитини

Батьки при народженні першої та кожної наступної дитини отримують допомогу при народженні дитини у розмірі 41 280 грн. Виплата цієї допомоги здійснюється одноразово у сумі 10 320 грн, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.

Чи є декретна відпустка підставою для звільнення з військової служби?

Право на відстрочку від мобілізації мають саме жінки. А от чоловік, який іде у відпустку з догляду за дитиною, не може мати права на відстрочку від призову на цій підставі.

Разом з тим деякі категорії військовозобов’язаних чоловіків можуть отримати відстрочку від мобілізації. Наприклад, чоловіки, які мають на утриманні трьох і більше неповнолітніх дітей або батьки-одинаки.

Джерело: офіційний сайт Мін'юсту

4 жовтня

Податкова вперше отримала інформацію про рахунки українців за кордоном

Податкова вперше отримала інформацію про рахунки українців за кордоном

Калькулятор штрафів

У межах цього обміну Державна податкова служба України передала інформацію про фінансові рахунки нерезидентів до податкових органів юрисдикцій – партнерів з обміну, а також отримала від іноземних компетентних органів дані про рахунки податкових резидентів України. Предметом обміну стала інформація про фінансові рахунки, які ведуть фінансові установи (банки, страхові та інвестиційні компанії тощо) та які належать резидентам юрисдикцій-партнерів, а саме:

  • ім'я власника;
  • його адреса;
  • податкове резидентство;
  • податковий номер;
  • дата та місце народження;
  • дані про фінансову установу;
  • дані про рахунок:
    • залишок станом на кінець звітного періоду;
    • загальна сума дивідендів, процентів або інших доходів.

У Національній стратегії доходів зазначено, що участь у міжнародній системі автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки сприяє створенню більш прозорого податкового середовища та підвищенню іміджу України як надійного та рівноправного партнера в міжнародних інформаційних податкових відносинах.

Доступ України до інформації про іноземні фінансові активи своїх резидентів за стандартом CRS дозволить:

  • посилити контроль за своєчасністю та повнотою декларування доходів, що підлягають оподаткуванню;
  • виявити незадекларовані доходи для боротьби з ухиленням від сплати податків фізичними особами;
  • підвищити ефективність застосування правил про оподаткування контрольованих іноземних компаній;
  • отримати додаткове джерело податкової інформації під час впровадження непрямих методів контролю за оподаткуванням фізичних осіб.

Цей крок є частиною зобов’язань України у процесі інтеграції до ЄС та спрямований на підвищення прозорості податкової сфери. Завдяки обміну Україна зможе ефективніше боротися з ухиленням від сплати податків, що сприятиме додатковим податковим надходженням, а отже економічній стабільності та розвитку країни.

Довідково

CRS (Загальний стандарт звітності) передбачає щорічний автоматичний обмін інформацією про визначені види фінансових рахунків між державами, які приєднались до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки. Податкові органи щорічно отримують масив даних щодо тих іноземних рахунків, які належать їх податковим резидентам, або які належать організаціям, що перебувають під контролем таких резидентів. У відповідь юрисдикції надають аналогічну інформацію податковим органам держав-партнерів щодо рахунків їх податкових резидентів. Збір інформації про рахунки, що підлягає обміну, здійснюють фінансові установи, які подають звіти податковим органам юрисдикцій, де вони здійснюють діяльність. Перший звітний період охоплював період з 1 липня до 31 грудня 2023 року, а перший обмін даними успішно завершився 30 вересня 2024 року.

Станом на січень 2024 року близько 110 юрисдикцій є учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки, включно з усіма державами-членами Європейського Союзу. Впровадження CRS в законодавство України та здійснення успішного першого міжнародного автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки відбулось за сприяння Програми Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM).

Джерело: офіційний сайт Мінфіну

4 жовтня

Змінився порядок інформування про укладений договір

інформування про укладений договір

Вебінар для бюджетників «Як ревізори перевіряють господарські договори»

Починаючи з 01.10.2024 повідомлення генеральному замовнику про укладений договір про закупівлю товарів, робіт і послуг між замовником та виконавцем завдання, проекту, робіт з інформатизації Національної програми інформатизації вартістю меншою ніж 500 тис грн мають надаватися засобами Єдиної інформаційної системи обліку Національної програми інформатизації (далі – Система), тобто через сайт npi.gov.ua.

Система складається із службової та відкритої частин. Службовою частиною Системи користуються авторизовані користувачі через електронні кабінети після проходження електронної ідентифікації та автентифікації з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Інструкції користувача допоможуть зареєструватись у Системі, подати відповідні повідомлення. Також доцільно ознайомитись із рубрикою «Питання-відповідь».

У разі виникнення питань щодо роботи Системи, можна:

  • надіслати лист на електронну адресу:
  • звернутися до розробника за телефоном +380 67 452 84 97 чи електронною поштою [email protected].

Із листа Мінцифри від 16.09.2024 № 1/04-2-15284

4 жовтня

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю

розмір допомоги по безробіттю

Вебінар для бюджетників «Як ревізори перевіряють господарські договори»

Мінімальний розмір по безробіттю з дня набрання чинності постанови Правління Фонду від 19.09.2024 № 74 становитиме 1500 грн та 3600 грн (наразі 1500 грн та 2500 грн). Також розширили підстави, за яких застосовуватимуть мінімальний розмір допомоги по безробіттю.

Допомогу у розмірі 1500 грн встановлено:

  • для молоді, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних;
  • осіб, звільненим з останнього місця роботи (служби) з підстав, передбачених:
    • пунктами 7-73 частини 1 статті 36, пунктами 3, 4, 7 і 8 частини 1 статті 40, статтями 41 (крім пунктів 5 та 6 частини 1) і 45 КЗпП;
    • пунктами 3, 4, 41 частини 1 статті 84 Закону України «Про державну службу»;
    • пунктами 6 і 10 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію»;
    • пунктами 3, 31, 5 частини 1 статті 51 Закону України «Про прокуратуру»;
    • пунктами 3–32 частини першої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
  • осіб, звільненим з останнього місця роботи (служби) з аналогічних підстав, визначених іншими законами.

Допомогу у розмірі 3600 грн встановлено:

  • для застрахованих осіб, визнаних безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 7 місяців;
  • застрахованих осіб, визнаних безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж 7 місяців за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • працівників та гіг-спеціалістів юридичних осіб, що перебувають у статусі резидента Дія Сіті, після звільнення чи припинення гіг-контракту;
  • внутрішньо переміщених осіб або осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії, які не мають документів про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення).

Постанова Правління Фонду від 19.09.2024 № 74, якою встановлено мінімальний розмір допомоги по безробіттю, не набрала чинності.

3 жовтня

Як призначається субсидія у разі перебування за кордоном

Як у разі перебування за кордоном призначається/виплачується житлова субсидія

Калькулятор індексації зарплати

Член домогосподарства перебуває за кордоном понад 60 днів, чи буде призначено такому домогосподарству житлову субсидію?

При зверненні за призначенням житлової субсидії заявник зазначає, що один з членів домогосподарства на час подання заяви перебуває за кордоном понад 60 днів. Така особа для обрахунку субсидії до складу домогосподарства не включається. Тож соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування на нього не розраховуються і доходи під час призначення житлової субсидії не враховуються.

Таким чином, житлова субсидія призначається домогосподарству без врахування особи, яка перебуває за кордоном понад 60 днів.

Водночас якщо особи, які звернулися за призначенням субсидії, та не повідомили орган Пенсійного фонду України про перебування будь-кого з членів домогосподарства за кордоном понад 60 днів, а субсидію обчислено з урахуванням цієї людини (і норми та нормативи розраховано, і доходи враховано), то виплата житлової субсидії припиняється, а надміру виплачені кошти повертаються одержувачем.

Чи повинен одержувач житлової субсидії повідомляти про виїзд члена домогосподарства за кордон?

Одержувач житлової субсидії протягом 30 днів має повідомити Пенсійний фонд України про факт, який вливає на призначення житлової субсидії, у тому числі про перебування за кордоном особи зі складу домогосподарства або члена сім’ї особи зі складу домогосподарства сукупно понад 60 днів у періоді, на який призначено субсидію (наприклад, з 01.05.2024 до 30.04.2025 – у разі автоматичного призначення або з місяця звернення особи до 30.04.2025).

Отримувачі субсидій на територіях адміністративно-територіальних одиниць Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва мають обов’язок поінформувати про перебування члена домогосподарства, який перебуває за кордоном понад 60 днів, протягом місяця після припинення (скасування) воєнного стану в Україні (п. 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 № 848).  

Які наслідки можуть бути для одержувача житлової субсидії, якщо він вчасно не повідомив про перебування члена домогосподарства за кордоном?

У разі виявлення органом Пенсійного фонду України факту перебування члена домогосподарства за кордоном у період отримання житлової субсидії, тим домогосподарствам, які мали обов’язок повідомити про такий факт (тобто за виключенням мешканців вищезазначених адміністративно-територіальних одиниць), виплата житлової субсидії припиняється.

У такому випадку житлову субсидію домогосподарству може бути призначено за новим зверненням з початку опалювального або неопалювального сезону.

Нагадаємо, розмір житлових субсидій перерахують автоматично.

Джерело: офіційний сайт ПФУ

3 жовтня

Терміни верифікації пацієнтів до 18 років продовжено

Терміни проходження верифікації пацієнтів молодших за 18 років продовжено до 1 лютого 2025 року

Калькулятор штрафів

Необхідні для цього зміни проголосовані Урядом. Проєкт змін було ініційовано Міністерством охорони здоровʼя та узгоджено з Міністерством фінансів.

Внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році» від 22 грудня 2023 р. № 1394. Вони передбачають, що термін здійснення верифікації пацієнтів віком до 18 років, якими подані декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, продовжено до 1 лютого 2025 року.

Верифікація даних проводиться для актуальності та достовірності даних пацієнтів у електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Наразі верифікація відбувається шляхом обміну даними ЕСОЗ з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків (ДРФО) та Державним реєстром актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ). Це покращує якість даних у системі та мінімізує проблеми з пошуком пацієнта та виявленням некоректних записів.

Заклади первинної медичної допомоги мають необхідну інформацію та покроковий алгоритм дій для можливості верифікувати пацієнтів зі статусом «Неуспішна верифікація» та уникнути застосування нульового коефіцієнта за обслуговування такого пацієнта. У разі внесення змін лікарем до запису про пацієнта, подання нової декларації про вибір сімейного лікаря, педіатра чи терапевта, або її переукладання не потрібне.

Зміни до постанови Кабінету міністрів України набрали чинності з 1 жовтня 2024 року. Тож заклади первинної медичної допомоги своєчасно отримають оплати за пацієнтів до 18 років, незалежно від статусу верифікації.

Нагадаємо, портал вакансій розширює можливості працевлаштування для медиків.

Джерело: офіційний сайт МОЗ

3 жовтня

Як буде працювати страхування воєнних ризиків

Як буде працювати страхування воєнних ризиків

◀️ НОВАЦІЇ В КАЗНАЧЕЙСЬКОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ▶️

26 та 27 вересня під час консультацій з бізнес-спільнотою представники Національного банку України та Мінекономіки презентували проєкт Закону України «Про систему страхування воєнних ризиків», який:

  • передбачає захист страхових інтересів фізичних та юридичних осіб;
  • спрямований на забезпечення відшкодування збитків, заподіяних таким особам внаслідок реалізації воєнних ризиків в Україні.

«Відсутність покриття воєнних ризиків є суттєвою перепоною для залучення інвесторів для відбудови України та розвитку нашої економіки. Ми хочемо виправити це, створивши єдину систему страхування від воєнних ризиків. 

Вже є низка працюючих інструментів на цьому ринку. Так, наприклад, механізм Unity для страхування суден, де держава виділила невелику частину капіталу для покриття першого ризику, дозволивши суттєво пожвавити ринок і знизити ставки в кілька разів.  У нас є успішні великі проєкти з MIGA, запускається співпраця з DFC, є перший договір страхування від воєнних ризиків інвестиційного кредиту від Експортно-кредитного агентства. Наша мета – об'єднати всі діючі програми в єдиний пул, створити зрозумілі правила гри і зрештою мати змогу залучити на цей ринок міжнародних перестраховиків», – зазначив Перший заступник міністра економіки України Олексій Соболев.

Комплексна загальнодержавна система страхування воєнних ризиків фінансуватиметься як коштом акумульованих обов'язкових страхових платежів за договорами страхування, так і за фінансової допомоги донорів. 

Окремо, в проєкті Закону передбачено:

  • створення Міністерством економіки Державної агенції зі страхування воєнних ризиків, яка буде визначати спільну політику оцінки та прийняття ризиків для страховиків-учасників системи;

а також:

  • розробляти стандартизовані страхові продукти;
  • визначати централізовані підходи до ціноутворення;
  • вести Єдину централізовану базу даних в системі страхування воєнних ризиків.

Система покриватиме ризики фізичної шкоди, спричинені війною, зокрема передбачається, що  обов’язковому страхуванню підлягатиме майно, передане в заставу, та об’єкти житлового будівництва. Наразі тривають консультації щодо можливого уточнення переліку об’єктів обов’язкового страхування. На подальших етапах планується розширення покриття для більшого кола об'єктів. 

Проєкт Закону планується передати до профільного комітету Верховної Ради до кінця грудня цього року з урахуванням зауважень бізнес-спільноти та представників страхового ринку.

Нагадаємо, що зміниться з 1 жовтня в Україні.

Джерело: офіційний сайт Мінекономіки

3 жовтня

Нові коди доходів бюджету

коди доходів бюджету

Калькулятор індексації зарплати

За кодами доходів бюджету 41035800, 41059300 Мінфін змінив назву доходів:

  • 41035800 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України»;
  • 41059300 «Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб та окремі заходи з підтримки осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету».

Класифікацію доходів бюджету Мінфін доповнив новими кодами:

  • 22010800 «Плата за надання послуг, визначених Законом України «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією»;
  • 41033300 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти»;
  • 41059600 «Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету».

Зміни внесені наказом Мінфіну від 30.09.2024 № 477.

3 жовтня

Нові умови для бронювання працівників з числа військовозобов’язаних

умови для бронювання працівників

Бронювання працівників: Мін­еко­но­міки роз’яснює зміни

У Порядку визначили нові умови для бронювання працівників з числа військовозобов’язаних.

До Списку військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, включатимуть військовозобов’язаних, які взяті на персональний військовий облік у відповідному державному органі, підприємстві, установі.

У цьому списку зазначатимуть відомості про військовозобов’язаного:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності);
  • строк дії відстрочки;
  • реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);
  • військово-облікову спеціальність;
  • дату уточнення військово-облікових даних.

Сформований список з новими відомостями про військовозобов’язаного перевірятимуть засобами Реєстру військовозобов’язаних.

Військовозобов’язаного переведуть на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки автоматично, якщо за результатами перевірки підтвердиться, що військовозобов’язаний:

  • перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
  • уточнив дані щодо перебування на військовому обліку відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX;
  • не перебуває у розшуку.

Постанова КМУ від 01.10.2024 № 1125, якою внесені зміни, набрала чинності 02.10.2024.

2 жовтня

Оновлено довідники податкових пільг на 30.09.2024

Оновлено довідники податкових пільг

◀️ НОВАЦІЇ В КАЗНАЧЕЙСЬКОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ▶️

ДПС України оновила довідники податкових пільг (станом на 30.09.2024):   

  • Довідник податкових пільг № 126/1, що є втратами доходів бюджету; 
  • Довідник інших податкових пільг № 126/2.   

У довідниках надано перелік пільг із податку на прибуток, плати за землю, ПДВ, акцизного податку, податку на нерухоме майно, місцевих податків та зборів, а також початок та кінець дії пільг.

Джерело: офіційний сайт Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

2 жовтня

Встановлені нові граничні ціни на електроенергію

НКРЕКП переглянула граничні ціни на електроенергію

Калькулятор штрафів

1 жовтня 2024 року Регулятор на своєму засіданні прийняв рішення про схвалення проєкту постанови НКРЕКП «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку». Таким чином Комісія розпочала регуляторну процедуру щодо перегляду граничних цін на відповідних сегментах ринку електричної енергії.

Процедура, зокрема, передбачає проведення відкритих обговорень, під час яких усі зацікавлені учасники ринку електричної енергії матимуть змогу надати свої пропозиції та зауваження. Регулятор в обов’язковому порядку їх розгляне та опрацює.

НКРЕКП звертає увагу, що перегляд граничних цін на ринку електроенергії зумовлений необхідністю забезпечити умови для комерційного імпорту електричної енергії з країн Європи з метою покриття можливого дефіциту потужності в осінньо-зимовий період під час російських терористичних атак на енергосистему.

Вказане рішення НКРЕКП покликане збалансувати енергосистему та забезпечити стабільне електропостачання всіх категорій споживачів. Воно жодним чином не вплине на фіксований рівень цін на електроенергію для населення.

НКРЕКП постановила переглянути граничні ціни та встановити їх на рівні:

  • на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку:
    • максимальні граничні ціни з 00:00 до 07:00 – 5 600,00 грн/МВт·год;
    • з 07:00 до 17:00 та з 23:00 до 24:00 – 6 900,00 грн/МВт·год;
    • з 17:00 до 23:00 – 9 000,00 грн/МВт·год;
    • мінімальна гранична ціна – 10,00 грн/МВт·год;
  • на балансуючому ринку:
    • максимальні граничні ціни з 00:00 до 07:00 – 6 600,00 грн/МВт·год;
    • з 07:00 до 17:00 та з 23:00 до 24:00 – 8 250,00 грн/МВт·год;
    • з 17:00 до 23:00 – 10 000,00 грн/МВт·год;
    • мінімальна гранична ціна – 0,01 грн/МВт·год.

Про дату та час початку проведення відкритих обговорень буде повідомлено додатково на офіційних ресурсах Регулятора.

Постанова НКРЕКП «Про граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку» набирає чинності з 31 жовтня 2024 року.

Джерело: офіційний сайт НКРЕКП

2 жовтня

Хапайте «оксамитові» знижки на передплату професійних журналів для бухгалтерів

знижка журнал для бухгалтерів

ОТРИМАТИ ПЕРСОНАЛЬНУ ЗНИЖКУ НА ПЕРЕДПЛАТУ

Шановні читачі, розпочалася жовтогаряча пора осені й саме час вхопити знижку для передплатників професійних видань для бухгалтерів бюджетних установ.

Які знижки за умови річної передплати на е-журнали:

Не втрачайте нагоду й з вигодою для себе пройти Професійну сертифікацію бухгалтерів бюджетних установ – 2025:

  • діє знижка на базову програму – 1000 грн.

знижка навчання бухгалтерів

Хапайте оксамитові знижки на передплату вже зараз.

Телефонуйте за номером 0 800 21 12 20 (усі дзвінки безплатні) або ж

оформлюйте замовлення на сайті.

ЗАМОВИТИ ПЕРЕДПЛАТУ

З фаховою підтримкою ви матимете більше часу на відпочинок і близьких і значно менше труднощів на роботі!

2 жовтня

Розмір житлових субсидій перерахують автоматично

розмір житлових субсидій

Калькулятор стажу

Отримувачам житлових субсидій для перерахунку розміру виплати у зв’язку з опалювальним сезоном додатково нікуди не треба звертатись. Пенсійний фонд перерахує розмір житлової субсидії автоматично.

Жодних змін у формулі розрахунку субсидій або в процедурі їх призначення не відбувалось. Коштів, закладених державою у бюджет поточного та наступного – 2025 р., достатньо, щоб допомогу від держави отримали ті, хто її потребує.

Наразі близько 2,8 млн домогосподарств вже користуються житловими субсидіями та пільгами на оплату житлово-комунальних послуг.

А для тих, хто тільки планує скористатися програмою, Мінсоцполітики нагадало, що субсидія надається домогосподарству, якщо родина сплачує за комунальні послуги більше, ніж визначений для неї обов’язковий платіж. Такий платіж розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від середньомісячного сукупного доходу на одну особу. Також мають значення майновий стан домогосподарства і норми споживання.

Оформити житлову субсидію може:

  • одна з осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні;
  • людина, яка орендує житло на підставі договору оренди;
  • внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні, навіть без укладення договору оренди. У такому випадку до заяви додаються документи, що підтверджують проживання за адресою домогосподарства (наприклад, довідка ВПО);
  • за заявою опікуна чи піклувальника, неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки або недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку;
  • індивідуальний забудовник, якщо будинок не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги вже нараховується. У цьому разі до заяви потрібно додати документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Наразі також діє спрощений механізм звернення за житловою субсидією, без збирання довідок і витрачання часу на заповнення декларації. Людина може подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд України (ПФУ) на підставі інформації, яка наявна в офіційних реєстрах.

Спрощене звернення варто подавати тим громадянам, в яких не передбачено за їх життєвими обставинами жодних виключень з правил, тобто співпадає кількість зареєстрованих та фактично проживаючих в житловому приміщенні осіб, працездатні особи працюють і своєчасно сплачуються податки тощо.

Подати спрощене звернення для призначення субсидії (або заяву та декларацію, якщо подаєте повний пакет документів) можна:

  • поштою або особисто в одному з сервісних центрів ПФУ;
  • через портал електронних послуг (обрати опцію «Заява на житлову субсидію чи пільгу») або мобільний додаток ПФУ;
  • через портал Дія (ввівши у пошуку «Заява на субсидію»);
  • у центрах надання адміністративних послуг;
  • через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Якщо особа подає документи у період:

  • з 1 жовтня до 30 листопада (включно) – субсидію призначають з початку опалювального періоду (тобто із 16 жовтня);
  • починаючи з 1 грудня – з того місяця, в якому відбулось звернення.

За інформацією Мінсоцполітики

2 жовтня

Нова редакція Положення про атестацію педагогічних працівників

атестація педагогічних працівників

Калькулятор індексації зарплати

Дія нової редакції Положення поширюється:

  • на всі заклади дошкільної, загальної середньої освіти, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти незалежно від типу та форми власності;
  • установи, в яких є посади педагогічних працівників.

Кваліфікаційні категорії, педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності нової редакції Положення, є дійсними до чергової атестації педагогічних працівників.;

Педагогічним працівникам, яким за результатами попередньої атестації було присвоєно педагогічне звання та які мають відповідний освітньо-професійний ступінь (освітньо-кваліфікаційний рівень), при проведенні чергової атестації за новим Положенням встановлюють відповідність (невідповідність) займаній посаді та підтверджують (не підтверджують) педагогічне звання. У разі підтвердження педагогічного звання педпрацівникові присвоюють кваліфікаційну категорію, яка дає право на присвоєння (підтвердження) такого педагогічного звання.

Право на зарахування сертифікації як чергової атестації мають педагогічні працівники, які до набрання чинності нового Положення успішно пройшли сертифікацію, мають чинні сертифікати про її проходження та які не скористалися таким правом до набрання чинності нового Положення.

Зазначені норми передбачає проєкт наказу МОН, яким буде затверджена нова редакція Положення.

1 жовтня

Які зміни чекають на вчителів та учнів у 2025–2026 навчальному році

Які зміни чекають на вчителів та учнів у 2025–2026 навчальному році

Пошук по Класифікатору професій

Зміни, зокрема, стосуються:

  • організації дистанційного навчання;
  • індивідуального педагогічного патронажу;
  • навчання за місцем перебування.

Політика має на меті повернути дітей до очного навчання, поліпшити якість дистанційної освіти та задовольнити потреби кожної з категорій учнів:

  • діти на прифронтових територіях;
  • діти на ТОТ;
  • діти за кордоном.

Раніше МОН затвердило наказ «Про затвердження Порядку та умов здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні» № 1112, який визначає особливості організації навчання у ЗЗСО і так само регулює політику «Школа офлайн».

Важливо!

Комплексна політика «Школа офлайн» впроваджуватиметься з 1 вересня 2025 року і діятиме на період воєнного стану. Усі зміни області можуть реалізувати зараз, щоб бути готовими до наступного навчального року.

Ключові зміни

Організація дистанційних класів

З 1 вересня 2025 року мінімальна кількість учнів у дистанційному класі становитиме 20 осіб. Діти, які навчаються за сімейною або екстернатною формами, не враховують в цю кількість. Індивідуальні форми навчання держава фінансуватиме окремо.

Щоб забезпечити тяглість освітнього процесу, дистанційні класи в одній школі повинні бути організовані для учнів з 1 по 9 клас, 1 по 11 клас, 5 по 11 клас або 8 по 11 клас (для ліцеїв).

Важливий запобіжник, який команда МОН врахувала під час доопрацювання НПА комплексної політики «Школа офлайн»:

  1. Якщо жодна школа в громаді не може функціонувати, бо не виконує умови, то за рішенням засновника визначається одна найбільш спроможна школа, яка працює без дотримання вимог до наповненості класів та представленості класів кожного року навчання.
  2. Якщо в громаді в жодній школі не може бути сформований конкретний клас певного року навчання, то лише один клас на громаду може мати наповнення менше ніж 20 учнів.

Наприклад, у громаді є 3 школи. В одній з них відкрили класи з 5 по 11 – по 20 осіб, в другій з 2 по 9 класи – 20 осіб, і в третій теж з 2 по 9 – 20 осіб, а дітей першого класу в жодній школі громади не набирається 20. У такому разі відкривається перший клас у другій або третій школі з тією кількістю учнів, які є в громаді, навіть якщо їх менше 20.

Дистанційна освіта для дітей за кордоном

З 1 вересня 2025 року діти, які перебувають за кордоном, матимуть можливість здобувати освіту в українській системі освіти, навчаючись на сімейній, екстернатній формі та в дистанційних класах з українознавчим компонентом. Паралельне навчання за повною програмою в українській школі дистанційно та в іноземній школі очно – не передбачено.

Переваги таких класів:

  1. Відсутність подвійного навантаження – учні вивчають лише ті предмети, яких немає в закордонних школах, відповідно до модифікованих програм, затверджених МОН. Наприклад, українська мова, українська література, географія, історія України.
  2. Зручний для учня розклад, який не перетинається з розкладом у школі в країні перебування.
  3. Оцінки з інших предметів перезараховують.
  4. Учитель отримує повний пакет матеріалів для цікавого проведення уроків. Також з вересня цього року почалося навчання вчителів провідних методик викладання.

Класи з українознавчим компонентом – це окреме навантаження вчителів, яке буде їм оплачуватись. Вони закладаються у формулу обрахунку освітньої субвенції.

Навчання за місцем перебування дитини

Діти, які переїхали внаслідок російської агресії, з 1 вересня 2025 року будуть навчатись очно у школах за місцем свого фактичного перебування.

Переміщені учні матимуть можливість залишитися на дистанційному навчанні у своїх закладах освіти за умови якщо:

  • у школах за місцем перебування немає вільних місць для очного навчання;
  • місцеві школи відповідного рівня освіти не працюють очно;
  • усі місцеві школи, де проживає учень, припинили свою діяльність.

Чому необхідно впровадження таких змін:

  • сьогодні щонайменше 121 000 дітей проживає в одному регіоні України, але продовжує навчатися у своїх школах дистанційно;
  • очне навчання в регіонах, де це дозволяє безпекова ситуація, забезпечить дітям якісну освіту, інтеграцію в нову громаду, розвиток м’яких навичок та індивідуальний підхід учителя.

Навчання дітей на ТОТ

Якщо дистанційні класи з учнями, які на ТОТ продовжують працювати відповідно до оновлених правил, то учні продовжуватимуть навчання у своїх класах. В іншому разі вони можуть перейти в інший заклад освіти у межах своєї області, який продовжить функціонувати. З міркувань безпеки таке переведення може бути здійснено без заяви батьків, а відповідно до рішення ОВА.

Ще однією можливістю для дітей на ТОТ є педагогічний патронаж, тобто індивідуальна форма освіти. Педагогічний патронаж для дітей з тимчасово окупованих територій передбачає, що за кожним учнем закріплюється вчитель, який зможе разом з дитиною сформувати розклад та траєкторію навчання відповідно до її потреб.

Учень і вчитель матимуть спільний щотижневий план занять для роботи. Для початкової школи це передбачає 5 годин на одного учня, для базової – 8, а для старшої школи – 12 годин. МОН надасть рекомендації щодо роботи за педагогічним патронажем і приклад індивідуального розкладу.

Джерело: офіційний сайт МОН

1 жовтня

Кому та за яких умов виплачують одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю

Кому та за яких умов виплачують одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю

Калькулятор індексації зарплати

Статтею 1 Закону «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-ІХ (далі – Закон) визначено, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю мають особи з числа:

які стали особами з інвалідністю у зв’язку з:

  • пораненням,
  • каліцтвом,
  • контузією
  • або внаслідок захворювання,

пов’язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов’язків у період військової агресії російської федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавались після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

У разі загибелі (смерті) осіб, зазначених вище, у зв’язку з пораненням каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов’язків у період військової агресії російської федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавались після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю призначається та виплачується членам їх сімей.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю виплачується в розмірах, визначених ч. 1 ст. 2 Закону, зокрема:

  • особам з інвалідністю I групи – 800 тисяч гривень;
  • особам з інвалідністю II групи – 500 тисяч гривень;
  • особам з інвалідністю III групи – 200 тисяч гривень;
  • у разі загибелі (смерті) – 1 мільйон гривень.

Якщо особа одночасно має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, встановлених іншими нормативно – правовими актами, виплата грошових сум здійснюється виключно в порядку та розмірах, визначених цим Законом.

Пунктом 3 ст. 6 Закону встановлено, що:

  • особам, яким у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, одноразову страхову виплату або одноразову компенсацію за шкоду життю та здоров’ю, завдану їм внаслідок військової агресії російської федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавались після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, відповідно до інших нормативно – правових актів у розмірі меншому, ніж передбачено цим Законом:
    • за рахунок державного бюджету виплачується різниця між сумою, визначеною цим Законом, та фактично отриманою сумою в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю відповідно Закону встановлено «Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» (далі – Порядок), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах» від 27.12.2023 № 1396 (набрала чинності 1 січня 2024 року).

Джерело: офіційний сайт ГУ ПФУ в Миколаївській області

1 жовтня

Стартує збір даних про кількісний та якісний склад держслужбовців

Стартує збір даних про кількісний та якісний склад держслужбовців

КАЛЬКУЛЯТОР СТАЖУ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ ТА СЛУЖБИ В ОМС

Стартує збір даних про кількісний та якісний склад державних службовців. Інформація подається до 13 жовтня 2024 року (станом на 30 вересня 2024 року) через вебпортал відповідно до наказу НАДС «Про затвердження форми звітності «Звіт про кількісний та якісний склад державних службовців» та Інструкції щодо її заповнення» від 21.03.2023 № 40-23.

Увага! Відповідальні особи за подання звітної інформації від територіальних органів державного органу та районних, районних у містах Києві та Севастополі державних (військових) адміністрацій складають звіт та подають для узагальнення до державного органу вищого рівня.

Джерело: офіційний сайт НАДС

1 жовтня

Як оцінювати податкові видатки

як оцінювати податкові видатки

Вебінар для бюджетників «Як ревізори перевіряють господарські договори»

Методологію окрім Мінфіну можуть застосовувати інші центральні органи виконавчої влади, а також суб’єкти законодавчої ініціативи при аналізі чинних положень або розробці нових положень податкового та митного законодавства, наслідком яких є або можуть бути податкові видатки.

Податкові видатки – це сума недоотриманих податкових надходжень внаслідок застосування будь-якого положення податкового або митного законодавства, яке одночасно відповідає таким характеристикам:

  • мотивоване соціальною політикою, економічною політикою чи іншими складовими (сферами) державної політики, якщо така мотивація відмінна від збільшення бюджетних надходжень;
  • зменшує або відстрочує податкові зобов’язання платника податків з відповідного податку (збору) шляхом встановлення особливих правил для обмеженої або обраної групи платників податків чи виду (видів) діяльності, не передбачених еталонною податковою системою;
  • може бути замінене прямими видатками бюджету.

Податкові видатки виникають у т. ч. тоді, коли право на зменшення розміру податкового зобов’язання платника податків з відповідного податку (збору) залежить від того, чи має такий платник податків певні характеристики або чи вирішив здійснити (не здійснювати) певну дію, але при цьому фактично цей платник податків не використовує таке своє право у відповідному бюджетному періоді з будь-яких причин, в т. ч. через зміну поведінки.

Вартість податкових видатків – це сума коштів, що розраховується як різниця між доходами бюджету відповідно до чинного законодавства та доходами бюджету, які можна було б отримати, якби положення про податкові видатки було б вилучено з податкового законодавства (тобто правила нарахування та сплати податків та зборів приведено у відповідність до еталонної податкової системи).

У додатках до Методології визначили:

  • Підходи (методи), що використовуються для оцінювання кількісних характеристик податкових інструментів (вартості податкових видатків);
  • Зразки запитань, що використовуються для оцінювання якісних характеристик податкового інструменту.

Методологія затверджена наказом Мінфіну від 27.09.2024 № 474.

1 жовтня

Робота, не обумовлена трудовим договором

робота трудовий договір

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП). Якщо є потреба у виконанні такої робити, одним із варіантів є внесення відповідних змін до трудового договору.

Зміна трудового договору в частині трудових функцій є зміною істотних умов праці. У період дії правового режиму воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці за два місяці не застосовують.

Відповідно працівника можуть попередити про зміну істотних умов праці відразу після прийняття роботодавцем відповідного рішення про таку зміну, але не пізніше допуску до роботи зі зміненими умовами праці.

Якщо ж працівник відмовляється/не погоджується на таку зміну, трудовий договір з ним розривають на підставі пункту 6 частини 1 статті 36 КЗпП.

1 жовтня

Вітаємо із Днем захисників і захисниць України!

листівка день захисника України

ЗАВАНТАЖИТИ ПЕРСОНАЛЬНУ ЛИСТІВКУ

Друзі, вітаємо вас із Днем захисників і захисниць України, який відзначається 1 жовтня! Це свято сили, відваги та незламного духу, свято тих, хто віддано стоїть на захисті нашої незалежності, свободи та гідності.

Сьогодні ми висловлюємо подяку усім, хто зі зброєю в руках боронить нашу державу від ворога. Дякуємо за відвагу, сміливість й боротьбу за мирне українське небо!

Шановні читачі, кожен з вас може завантажити листівку та особисто привітати захисника або захисницю України. Підтримаймо наших воїнів!

30 вересня

Що зміниться з 1 жовтня в Україні – огляд податкових та законодавчих новацій

що зміниться з 1 жовтня

Калькулятор індексації зарплати

З 1 жовтня розпочинається четвертий квартал 2024 року й одночасно в Україні набувають чинності нова форма податкової накладної, новий розмір допомоги з безробіття, починається перерахунок субсидій, а також заплановане суттєве збільшення податків.

Перерахунок субсидій

З 1 жовтня Пенсійний фонд України проведе перерахунки житлових субсидій на опалювальний сезон 2024-2025 років. Для більшості громадян такий перерахунок відбудеться в автоматичному режимі. Також автоматично перерахують субсидію домогосподарствам, чия субсидійна виплата в літній період складала 0 грн.

Важливо! Людям, які в літній період користувались не субсидією, а пільгою на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП), житлову субсидію буде нараховано в автоматичному режимі – без потреби додаткових звернень.

Субсидія на оплату ЖКП призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону (квітень місяць) і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Кому необхідно звертатись за призначенням субсидії:

  • громадянам, які не були одержувачами цієї допомоги від держави і лише планують її отримати, необхідно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України;
  • також до Фонду неообхідно звернутись особам, які отримували житлову субсидію і в них відбулись зміни у складі зареєстрованих осіб домогосподарства;
  • людям, у яких призначення субсидії на неопалювальний період не відбулося через наявність заборгованості, яку вдалось погасити/оформити договір реструктуризації;
  • людям, які оскаржують питання заборгованості зі сплати ЖКП у судовому порядку.

Терміни подання документів:

  • у разі подання документів у період з 1 жовтня до 30 листопада (включно) субсидія призначається з початку опалювального періоду;
  • за зверненнями починаючи з 1 грудня – з місяця, в якому відбулось звернення.

Увага! Заява (та декларація) про призначення житлової субсидії на тверде та рідке пічне побутове паливо подається до кінця календарного року. 

Важливо! Для визначення права на призначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2024-2025 років враховуються доходи домогосподарства за I та II квартали 2024 року. Для пенсіонерів, які не мали інших доходів, окрім пенсії, враховується сума пенсії за серпень 2024 року.

Нова форма податкової накладної з 1 жовтня

З 01.10.2024 потрібно складати податкові накладні за новою формою. Накази Мінфіну від 09.08.2024 № 400 та від 28.08.2024 № 418, якими внесені зміни, наберуть чинності з 01.10.2024 р.

Мінфін затвердив зміни до:

  • Порядку заповнення податкової накладної;
  • Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.

Окрім цього Мінфін затвердив нові форми:

  • податкової накладної;
  • податкової декларації з податку на додану вартість;
  • уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
  • розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

З 1 жовтня нові ознаки доходів для додатку 4дф

Мінфін відкоригував Довідник ознак доходів фізичних осіб.

За ознаками доходів 124, 125, 185, 204, 205 визначили зміни у доходах. Назви доходів до змін за цими кодами діятимуть до 30.09.2024 р. включно. Змінені назви доходів запроваджують з 01.10.2024 р. Врахуйте це при заповненні Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку.

Для кого зросте розмір допомоги з безробіття

З 1 жовтня мінімальний розмір допомоги по безробіттю зросте з 2500 гривень до 3000 гривень для:

  • тих, хто має сім місяців страхового стажу протягом останніх 12 місяців;
  • зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб.

Для людей без потрібного страхового стажу розмір допомоги по безробіттю залишиться на рівні 1500 гривень.

🎁 Тримайте подарунок від від е-журналу Головбух Бюджет:
авансовий звіт зразок
Авансовий звіт – зразок для бюджетників

Скачати

Підвищення військового збору та помісячна звітність

У Парламенті зібрали 241 голос на підтримку у першому читанні законопроєкту № 11416-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який передбачає суттєве збільшення податків – військового збору та податку на прибутки банків та фінустанов.

Що передбачає прийнятий в першому читанні законопроєкт № 11416-д:

  1. Підвищення військового збору з 1,5% до 5%.
  2. Збільшення податків на ФОП 1-2 групи – додається щомісячний збір в розмірі 10% мінімальної зарплати.
  3. Авансові внески на АЗС.
  4. Збір у розмірі 1% від загальної суми доходу всіх форм ФОП 3 групи.
  5. 25% прибутку фінансових установ.
  6. 50% податок на прибуток банків у 2024 році. 
  7. Запроваджується щомісячна звітність з ПДФО (для економічного бронювання, яке ще не затверджене).

Новації законопроєкту набудуть чинності з 01 жовтня 2024 року, хоча розгляд закону у другому читанні запланований на середину жовтня. Таким чином підвищення податків відбудеться «заднім числом».

Обмеження на перекази фізосіб

З 1 жовтня 2024 року Національний банк України тимчасово на пів року встановлює ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб «з карти на карту» (також відомі як P2P, C2С).

Встановлений НБУ ліміт:

  • діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб;
  • не застосовується до рахунків:
  • волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним постановою;
  • осіб, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження;
  • а також у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку;
  • до переказів юридичних осіб.

Операції за реквізитами IBAN не обмежуються

30 вересня

Мінюст випустив роз'яснення про особливості стягування аліментів

Як стягувати аліменти з осіб, які перебувають на тимчасово окупованій території

Калькулятор штрафів

Виконання судових рішень про стягнення аліментів здійснюють державні та приватні виконавці у порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження». На сьогодні в умовах воєнного стану виконання судових рішень про стягнення аліментів забезпечується у встановленому законодавством порядку.

Інформація про зміну місцезнаходження органів державної виконавчої служби або про визначення органу державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в Переліку, публікується на веб-сайті Міністерства юстиції України та веб-сайтах міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України по мірі її оновлення.

Під час дії воєнного стану виконання рішень, місцем виконання яких згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, здійснюється:

  • органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на таку територію, за умови якщо:
    • такий орган змінив місцезнаходження/місцерозташування на іншу територію України;
  • або органом державної виконавчої служби, визначеним Міністерством юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (абз. 7 п. 4 розд. I Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5).

Щоб знайти необхідний орган державної виконавчої служби необхідно:

  1. Скористатися веб-сайтом Мін’юсту.
  2. Переглянути рубрику «Департамент державної виконавчої служби», де можна знайти необхідний відділ ДВС (наприклад, у м. Кременчук Полтавської області, який підпорядкований Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції України).
  3. Зв’язатися з відповідальними особами за вказаними контактами.

Джерело: офіційний сайт Мін'юсту

30 вересня

Зміни у нормативах наповнюваності груп/класів

нормативи наповнюваності класів

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

МОН уніс зміни:

  • до Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах;
  • Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти;
  • Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти;
  • Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти.

На час дії воєнного стану в Україні мінімальна наповнюваність дистанційного класу комунального закладу загальної середньої освіти становить 20 учнів (крім дистанційних класів в яких проводиться всеукраїнський інноваційний освітній проєкт за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти», спеціальних класів, з’єднаних класів (класів-комплектів) для яких мінімальна наповнюваність становить 5 учнів), але в будь-якому випадку не менше граничної мінімальної наповнюваності класу, встановленої абзацом першим частини другої статті 12 Закону України «Про повну загальну середню освіту» – 5 учнів.

При визначенні наповнюваності дистанційних класів не враховують учнів, які здобувають загальну середню освіту за іншими (крім дистанційної) формами.

У випадку неможливості сформувати дистанційний клас через недостатню кількість учнів одного року навчання (менше мінімальної наповнюваності) допускається створення дистанційного класу з меншою наповнюваністю ніж 20 учнів, але в будь-якому випадку не менше 5 учнів та не більше одного такого дистанційного класу для учнів одного року навчання на територіальну громаду.

Якщо кількість учнів не дозволяє утворити дистанційний клас не організовується здобуття загальної середньої освіти у формі педагогічного патронажу.

В умовах воєнного стану в Україні під час вивчення навчального предмету «Захист України» класи з очною та/або дистанційною формою (дистанційні класи) здобуття загальної середньої освіти діляться на групи з 8–15 особами у кожній.

Наказ МОН від 09.09.2024 № 1276, яким запроваджені новації, набрав чинності 27.09.2024 р.

30 вересня

Нові коди у Довіднику ознак доходів фізичних осіб

ознаки доходів 4дф

Вебінар для бюджетників «Як ревізори перевіряють господарські договори»

За ознаками доходів 124, 125, 185, 204, 205 визначили зміни у доходах. Назви доходів до змін за цими кодами діятимуть до 30.09.2024 включно. Змінені назви доходів запроваджують з 01.10.2024. Врахуйте це при заповненні Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку.

Окрім цього, Довідник ознак доходів фізичних осіб доповнили новим кодом – 212 «Вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь пацієнтів, які беруть участь у клінічних випробуваннях, програмах розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та/або програмах доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування, за переліком та в обсягах, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, у порядку та на умовах, визначених Законом України «Про лікарські засоби» (пп. 165.1.67 п. 165.1 ПК)».

Наказ Мінфіну від 10.09.2024 № 435, яким внесені зміни, не набрав чинності.

30 вересня

Що зміниться у додатках до податкової декларації з податку на нерухомість

декларація з податку на нерухомість

Калькулятор індексації зарплати

Зміни стосуються визначення коду типу об’єкта нерухомості за національним класифікатором у графі 2 додатків 1 і 2 до Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

З 01.01.2024 набрав чинності новий національний класифікатор НК 018:2023 «Класифікатор будівель і споруд», затверджений наказом Мінекономіки від 16.05.2023 № 3573. Саме за цим класифікатором потрібно буде зазначати код типу об’єкта нерухомості у графі 2 додатків 1 і 2 до Податкової декларації.

Наказ Мінфіну від 09.09.2024 № 431, яким внесені зміни, не набрав чинності.

30 вересня

Читайте у новому номері журналу «Головбух Бюджет»

Читайте у новому номері журналу Головбух Бюджет

Зачаровані кола

Індексація, амортизація, інвентаризація, звітність… – все циклічно в бухгалтерії. Щоправда, цю ̶м̶о̶н̶о̶т̶о̶н̶н̶і̶с̶т̶ь̶ циклічність розбавляють – законодавці ̶р̶е̶б̶у̶с̶а̶м̶и̶ змінами, а ревізори ̶г̶о̶р̶і̶х̶а̶м̶и̶ штрафами. Нардепи підкидають зміни, а ревізори вже потирають руки. Зачароване коло. Перше й не останнє.

У цьому номері підготували для вас огляд податкових змін. Нардепи планують збільшити ставку військового збору, щоб забезпечити бюджетні видатки на оборону. Знатимете, коли зміни запрацюють, з яким зачарованим колом доведеться стикнутися вже в жовтні та чому Податковий розрахунок у 2025-му стане щомісячним.

Ознайомтеся з роз’ясненням експертки, щоб із 01.01.2025 обліковувати нематеріальні активи по-новому. Знатимете, які норми НП(с)БОДС 122 оновив Мінфін та як ці зміни застосовувати.

А щоб знати, чи не змінилися коефіцієнти індексації, скористайтеся таблицею. Вона містить базові місяці й суми індексації зарплат у вересні 2024-го для різних категорій працівників. Держстат оприлюднив індекс інфляції за липень 2024-го – 100,0%. Цей показник формує коефіцієнт, за яким визначають право на індексацію зарплат у вересні.

Додаткові відпустки працівників ОМС зазвичай прискіпливо перевіряють ревізори. Тут тобі шановні роботодавці й кількості днів відпусток не дотримують, і правила, за якими їх треба надавати, порушують. Ну як не написати в акті, що установа незаконно нарахувала працівникам суму відпускних або працівники недоотримали належні їм кошти? А ніяк. Ревізори й пишуть. Щоправда, суди не завжди їх підтримують. Але й установи зрідка обстоюють свою правоту в суді. Чергове зачароване коло😊. Тож пропонуємо переглянути найдошкульніші запитання, відповіді на які важливі під час перевірок. З’ясуєте:

На жаль, ми не можемо розірвати зачаровані бухгалтерські кола. Проте шлях ними обіцяємо полегшити. Залишайтеся з нами!

Працюймо в тандемі. Крокуймо до Перемоги разом!

27 вересня

Календар бухгалтера на жовтень – обирайте найкращу заставку на робочий стіл комп'ютера

календар бухгалтера на жовтень

СКАЧАТИ КАЛЕНДАР БУХГАЛТЕРА

Друзі, ось і починається четвертий квартал 2024 року. Саме час завантажити календар бухгалтера на жовтень й звіритися з графіком звітності та сплати податків.

Редакція е-журналів «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата» підготували для вас чотири розкішних календарі, які ви можете завантажити на робочий стіл комп'ютера в якості заставки на екран.

Скачайте, користуйтеся та діліться з друзями та колегами!

календар бухгалтера жовтень календар бухгалтера
СКАЧАТИ КАЛЕНДАР БУХГАЛТЕРА СКАЧАТИ КАЛЕНДАР БУХГАЛТЕРА
скачати календар бухгалтера скачати календар бухгалтера жовтень
СКАЧАТИ КАЛЕНДАР БУХГАЛТЕРА СКАЧАТИ КАЛЕНДАР БУХГАЛТЕРА

27 вересня

Затвердили зміни, які поліпшать діяльність «Школи супергероїв»

Затвердили зміни, які поліпшать діяльність «Школи супергероїв»

Калькулятор стажу

Внесено зміни до постанов КМУ:

  • «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам» від 14.04.1997 № 346;
  • «Деякі питання забезпечення організації та надання освітніх послуг дітям, які перебувають на стаціонарному лікуванні або яким надається реабілітаційна допомога» від 28.10.2021 № 1160.

Метою змін є:

  • покращення надання освітніх послуг Державною установою «Школа супергероїв» дітям, які знаходяться на лікуванні та реабілітації у закладах охорони здоров’я;
  • оптимізації діяльності Школи та штату її секретаріату.

Які зміни очікують на організаційні та освітні процеси «Школи супергероїв»:

  1. Освіта стане безперервною не тільки для дітей, які проходять лікування та реабілітацію у закладах охорони здоров’я в Україні, а й за кордоном, щоб мінімізувати освітні втрати через пропуск занять.
  2. Педагогічні працівники будуть забезпечені державними гарантіями так само, як і педагоги закладів освіти.
  3. Планується залучити вчителів іноземних мов, а також вчителів спеціальної освіти для дітей, які перебувають у психіатричних відділеннях або закладах із надання психіатричної допомоги, з метою проведення корекційно-розвиткових активностей.
  4. «Школа супергероїв» отримає можливість використовувати приміщення закладів охорони здоров’я на безоплатній основі. Кожна кімната матиме доступ до укриттів на базі закладу охорони здоров’я.

Викладено у новій редакції Статут державної установи «Школа супергероїв». Реалізація всіх змін не потребує додаткових витрат з державного бюджету. Оптимізація посад Школи відповідно до потреб допоможе організувати залучити потрібних фахівців у межах бюджету. Забезпечення викладання іноземної мови для учнів початкових класів буде можливим завдяки перерозподілу ресурсів між іншими предметами.

МОН нагадує, що державна установа «Школа супергероїв» – це мережа освітніх центрів у лікарнях, яка надає освітні, корекційно-розвиткові та психолого-педагогічні послуги для дітей, які перебувають на лікуванні чи реабілітації, зокрема для дітей з особливими освітніми потребами.

Джерело: Telegram-канал Тараса Мельничука, офіційний сайт МОН